Новини економіки — Гривня опинилася у рейтингу найбільш недооцінених валют світу

Видання «The Economist», яке щороку розраховує так званий «Індекс Біг Мака», встановило, що гривня виявляється помітно недооціненою при врахуванні всіх компонентів названої страви. До порівняння бралася вартість Біг Мака в США та в Україні, що дало такі результати:

  1. українська ціна – приблизно 62 гривні;
  2. вартість в США – 5,6 USD.

Враховуючи зв’язок даних, можна встановити, що реальний курс долара має бути не 27-28 гривень, а всього 10,95-11 UAH. Цей показник поставив українську гривню на п’яте місце серед недооцінених валют світу.

Різниця приблизно в 17 гривень між «бургерним» курсом та офіційним говорить про завищення курсу долара на 61%. Аналогічний показник влітку 2020 року складав 10,33 грн. за один долар, що в порівнянні з офіційною вартістю давало різницю майже в 62 відсотки. Ще більше недооціненими вважаються російський рубль (68) та ліванський фунт (67,8%).

Суть індексу Big Mac

«Індекс Біг Маку» розраховується щороку, починаючи з 1986 року. Біг Мак – бургер, розповсюджений в мережі ресторанів швидкого харчування «McDonalds». Завдяки присутності відповідної компанії на ринках багатьох держав світу розрахунок виконати можна без помилок. Основна суть розрахунку – складення собівартості:

  • продукти, які є інгредієнтами «Біг Маку»;
  • транспорті витрати;
  • податки;
  • оплата праці.

Не дивлячись на наявність неточностей в методиці розрахунку індексу, він залишається найпопулярнішим способом пояснення того, як часто бувають недооціненими (або переоціненими) окремі валюти світу.

На aeaep.com.ua є всі останні новини з економічного життя Україні та інформація про пов’язані з ними події за кордоном.

Як змінювався курс долара в Україні за часів незалежності

З ліквідацією гіперінфляції та впровадженням гривні у 1996 році курс американського долара суттєво змінювався тричі. Перша девальвація пройшла 1998 року, коли за USD потрібно було віддати не 1,8-2 гривні, а вже 4-5. До осені 2008 року курс в межах 5 гривень протримався без особливих змін. З початком світової кризи в 2008 курс обвалився до 8, а вже після втечі Януковича та російського вторгнення гривня почала падіння у декілька етапів:

  1. більша частина 2014 року долар тримався з показником 12 гривень за одиницю;
  2. восени відбулося падіння до 16 грн.;
  3. з початку 2015 року спостерігається змінний курс (який діє донині) – 24-29 гривень/USD.